- KAMO IDE SEZONA 2007
Kad želimo pogledati prema unaprijed uvijek se dobro osvrnuti i prema unatrag (po onoj staroj da bi povijest trebala biti učiteljica - ako iz nje znamo štogod naučiti). Pred nama je svjetski najvažniji proljetni turistički događaj – Berlinska burza (ITB). Svi turistički poslenici će tamo „nazočiti“ nastojeći otkriti što nas čeka ove sezone. Ona sretna vremena, kad se išlo u Berlin uzeti tour-operatorske liste i zadovoljno trljati ruke su davno prošlo vrijeme. Danas to više nije tako, jer se svijet promijenio; turizam se promijenio, postaje sve više industrija; pretvorio se u najvažniju gospodarsku djelatnost u svijetu, posao milenija. „Turistički romantizam“ je stvar prošlosti, a nama u Dubrovniku, tom „biseru Jadrana“ ili „raj na zemlji“ preostaje grčevita tržišna borba bez predaha, za svakog gosta, za svaki euro, za svaku kunu! Zato moramo stalno gledati naprijed i osvrtati se natrag.
- POGLED UNATRAG (Sezona 2006)
Prema fizičkim pokazateljima u 2006 god u Dubrovačko-neretvanskoj županiji je boravilo ukupno 928.604 turista (prema 909.374 iz 2005 godine). To je otprilike 2 % više putnika, ali su ti putnici u prosjeku boravili kraće pa je ostvareno manje noćenja ( u 2006 je bilo 4,385,321 noćenja što je za 2 % manje nego 2005 godine kad je ostvareno 4,478.495 noćenja). Što se zaista dogodilo 2006 godine s noćenjima potrebno je napraviti dubinsku analizu, iz koje će sve biti jasnije. Opći zaključak jest da je uspješnost sezone 2006 vrlo problematična što se baš ne uočava iz ovakvih postotaka. O tome ćemo uskoro napraviti posebnu analizu. U ovom trenutku, a uoči za nas najvažnije turističke burze ITB u Berlinu potrebno je sagledati trendove koji će zasigurno ostaviti traga na sezoni 2007.
U županiju nam ulaze turisti na razne načine, zrakom, morem, kopnom. Radi relativne prometne izoliranosti avionski prijevoz je i dalje presudan izvor popunjavanja turističkih kapaciteta; tu činjenicu nažalost ništa nije promijenilo, jer brodske veze nisu bitno se promijenile, a autocesta je još uvijek relativno daleko.
Pa, pogledajmo što se to događalo prošle godine, i što bi nam pomoglo u razumijevanju ovogodišnjih tendencija na glavnim „vratima“ dubrovačkog turizma. Najprije pogledajmo događaje u zadnje dvije godina (u niže navedenom tabelarnom prikazu protoka putnika):
Vidi tablicu 1: Promet turista DB Županije 2005/2006
Slijedimo podatke: U istom razdoblju 2006 godine Dubrovački aerodrom je zabilježio ulaz od 534.215 putnika (prema 532.234 iz 2005 godine). Prirast je bio cca 3 %. Dakle, unatoč opće primjetnim spoznajama o lošijoj turističkoj sezoni dubrovačka zračna luka je zabilježila lagani rast broja putnika. Isto je zabilježeno u turističkim mjerenjima županije: Lagano povećani broj putnika (za 2 %), uz nešto manji broj noćenja (za 2 % - radi skraćivanja prosječnih boravaka).
Ovdje još treba naglasiti da je odnos broja putnika pristiglih kroz Dubrovačku zračnu luku iznosi stalnih 60 % od ukupnog broja turista.
Ovaj posljednji podatak trebamo uzeti tek kao indikaciju, a ne činjenicu jer te sirove brojke tek treba dubinski istražiti. Naime, preko dubrovačkog aerodroma putuje dosta lokalnih putnika (rezidentnih - koji nisu turisti). Dobar dio putnika odlazi na druge prostore (prema Crnoj Gori, Neumu, i Makarskoj rivijeri). Ostaje ipak činjenica da zamašnija polovina turista pristiglih kroz naša „istočna vrata“ Dubrovačko-neretvanske županije (tj. preko zračne luke) popunjava dubrovačke turističke kapacitete, što našu Županiju čini još uvijek najvećim ovisnikom o avioprijevozu. Istraživanje oscilacija i promjena fizičkih pokazatelja turističkog prometa općenito, ali i kretanju putnika u dubrovačkoj zračnoj luci, jest i ostaje vrlo značajan za predviđanje uspješnosti sezone (kojoj hrlimo ususret).
A. O vrstama zračnih prijevoza
Da bismo bolje razumjeli stvarno stanje stvari, kretanja putnika u zračnoj luci Dubrovnik treba sagledati kroz odnose različitih segmenata (stranog i domaćeg prometa s jedne strane, te odnose redovitog i izvanrednog prijevoza s druge strane). Radi izbjegavanja terminoloških nesporazuma trebamo fiksirati pojmove koje se koriste na aerodromu i u turizmu:
· Izvanredni prijevoz je ono što inače zovemo turističkim charterima, preko kojih je Dubrovnik uvijek primao najvažniji broj putnika.
· Redoviti prijevoz sadrži veliki dio tzv. rezidentnih putnika )tj. onih koji stanuju na području Županije i koji ne predstavljaju turistički promet.
· Brojke (koje inače možemo skinuti sa službenih stranica zračne luke - www.dubrovnik-airport.hr) u principu treba dijelit popola da dobijemo broj putnika (jer aerodrom tamo bilježi prolaz putnika u dolasku i odlasku, tj. registrira ga se dva puta - u velikim brojkama je zanemariv broj onih koji lete samo u jednom pravcu).
- Kretanja putnika po vrstama zračnih prijevoza
Praćenje promjene unutar segmenata redovitog i izvanrednog prijevoza je izuzetno važno. Pogledajmo sljedeći tabelarni prikaz.
Vidi tablicu 2: Redoviti i izvanredni prijevozi
Napomena: Planirani broj putnika smo od aerodroma mogli dobiti samo na ukupnoj razini, pa smo te procjene po pojedinim segmentima ostavili praznima (ali su one ionako samo procjene očekivanja, koje su na svjetskom tržištu ionako teško predvidive, a u posljednje vrijeme prisutne teškoće plasmana pomalo problematičnog dubrovačkog turističkog produkta predviđanja čini još problematičnijim.
Ono što treba otvoreno priznati, u zračnoj luci se poslovno dobro prilagođavaju teškoćama! Dubinskim uvidom u sirove podatke njihovog fizičkog prometa ocrtava se za sve nas jedna neugodna tendencija (prisutna još u sezoni 2006 godine). Na turističkim charter aranžmanima, (u aerodromskoj terminologiji su to izvanredni prijevozi), koji su inače dio tour-operatorskih paket aranžmana, zabilježen je pad putnika od 19 posto. Ukidanje državnih stimulacija s jedne, a nerealan odnos dubrovačke ponude u cjenovnoj politici s druge strane (gdje se prešla ona kritična granica „value for money“) uzeli su svoj danak. Turistička „romantika“ ovih prostora je prošlost, a naš turistički produkt je malen, malo utjecajan dio svjetske turističke industrije. Zato na žalost mnogih „optimista bez pokrića“treba očekivati teže posljedice za duže vremena.
No, bez obzira na zabrinjavajuće veliki pad putnika u charter aranžmanima, zračna luka je već u 2006 godini uspjela to nadoknaditi, čak zabilježiti porast ukupnog broja putnika kroz povećavanje putnika u redovitom prijevozu. Važno je kako su to u dubrovačkoj zračnoj luci uspjeli, jer njihovo prilagođavanje neugodnim trendovima može biti dobar signal drugim subjektima koji se nisu uspjeli na vrijeme prestrojiti. Svijest o mjestu Dubrovnik unutar integralnog svjetskog turističkog tržišta najviše pomaže, a to je tržište krajnje nemilosrdno.
- Domaći i strani putnici:
Praćenje promjene unutar segmenata domaćih i stranih prijevoza je također jako važno. Pogledajmo i ovaj tabelarni prikaz:
Vidi tablicu 3: Ukupno strani i domaći promet
Iz gornjih podataka se uočava da, bez obzira na teškoće prisutne u 2006 godini, broj stranih i domaćih putnika je čak nešto poboljšan, a njihov odnos stabilno isti. Kako se onda moglo dogoditi, da se zabilježeni lošiji poslovni rezultati u smještajnim kapacitetima ne vide u broju putnika dubrovačke zračne luke?? Najvjerojatniji razlog leži u dijelu putnika koji koriste slijetanje u Dubrovnik da bi odlazili u alternativne vrste smještaja (sjetimo se: privatni smještaj je na godišnjoj razini pokazivao porast), dio odlazi za Crnu Goru, dio za Bosnu i Hercegovini (Neum i Međugorje), dio svakako i na bliža odredišta Makarskog primorja, a dio kod prijatelja i poznanika.
Zamjetna tendencija skraćivanja dana boravka po putniku je jednim dijelom svakako nastala kao rezultat sve većeg učešća redovitog prijevoza u ukupnom broju dolazaka (jer charteri obično imaju najmanje sedmodnevne boravke). To je normalno, jer redovite linije idu češće, (neke svakodnevno), putnici imaju mogućnost izbora, sami kreiraju svoj boravak, a često su prisiljeni slijediti red letenja (i prema letovima planirati boravak u smještajnim kapacitetima).
- Vrste redovitih linija
Već smo spomenuli da je aerodrom Dubrovnik pad putnika na izvanrednim aranžmanima (tour-operatorskim charterima) nadoknadio povećanjem putnika na redovitim linijama. Da bismo shvatili što su to zaista učinili pogledajmo sljedeći tabelarni pregled.
Vidi tablicu 4: Broj putnika u prijevozima redovitih linija
Mislim da postoje dva razloga vrijedna spomena:
1. Pad putnika na turističkim charterima je posve logično proizveo djelomično prelijevanje putnika na redovite linije.
2. Radi pada ukupnog broja putnika aerodrom se više otvorio „Low Cost“ kompanijama.
Dok su na aerodromu donedavno možda imali rezerve prema ovom segmentu zračnog prometa, na vrijeme uočeni manjak putnika za sezonu 2006 opredijelio ih je za bolju suradnju s „Low cost“ prijevoznicima (koji inače postaju nezaobilazni partneri na svjetskom tržištu zračnog prometa). Promjena takve poslovne politike je urodila plodovima (brojke i indeksi ostvareni na „Low-Cost“ prijevozima idealno popunjavaju gubitke na charterima).
3. POGLED UNAPRIJED (Očekivanja u sezona 2007)
Iz gornjih prikaza možemo zaključiti da postoje burne promjene na tržištu avionskih prijevoza, koje se naravno reflektiraju na turizam općenito, a samim time i na dubrovački aerodrom, i dubrovački turizam, koji se promjenama trebaju aktivno prilagođavati.
- PRILAZ ZRAKOM („ISTOČNA“ VRATA)
Avionski prijevoz za Dubrovnik ( „raj na zemlji“) ima još uvijek presudan značaj. Normalno bi bilo (dapače poželjno da postane stalnim zadatkom), pratiti i istraživati sve što se događa na „istočnim vratima“ dubrovačkog turizma (slikovito rečeno - „istočno od raja).
Spoznaje do kojih na taj način dolazimo, a pogotovo analizom promjena, mogu biti od velike koristi svima koji od turizma žive. Tako smo ovom dubinskom blic „snimkom“ prošlih i sadašnjih prilika na dubrovačkom aerodromu došli do spoznaje da već dobro plasirani svjetski „Low-Cost“ hit“ je postao značajno prisutan i u Dubrovniku. Ubuduće subjekti dubrovačkog turizma moraju se s time intenzivnije baviti kako bi počeli sustavno koristiti ovaj pomalo neobični tržišni segment, u kojem se avioni načinom i cjenovno tretiraju kao autobusi; koji sve više raste, postaje uspješniji, i - sve značajnije utjecati na ukupni image destinacije. O efektima ovog suvremenog fenomena na Dubrovnik (i turizam čitave županije) možemo više vidjeti iz sljedećeg tabelarnog pregleda:
Vidi tablicu 5: Očekivanja 2007 (presjek na dan 21.02.2007)
Mogli smo „snimiti“ samo segment stranih kompanija (sve vrste prijevoza - izvanredni i redoviti a low-cost pripada u redoviti zračni transport). Domaće prijevoznike u ovom trenutku nismo mogli obraditi, radi pomanjkanja konkretnih informacija, ali se tu ne očekuju bitne promjene radi ograničenih kapaciteta (Croatia Airlines), trenutačnih poteškoća (AirAdriatic) čiju ulogu preuzima“ Dubrovnik Airlines“). Mada udijeli domaćih prijevoznika su značajni (čak oko 50% ukupnog broja putnika), to je ipak najviše radi redovitih linija (Croatia Ailrlinesa), pa se očekuje udio domaćih kompanija na prošlogodišnjoj razini.
No uvid u ponašanja i promjena stranih prijevoznika može značajno pomoći u uočavanju općih tržišnih tendencija. Uspoređujući trenutno stanje u 2007 godini (prema istom razdoblju prošle 2006 godine) uočili smo sljedeće tendencije:
· Dok je u isto vrijeme 2006 godine bilo fiksno ugovoreno 2.350 rotacija (letova), u istom vremenu ove godine fiksirano ih je samo 1.905 (ili 81 % od prošlogodišnjih). Kad to pretvorimo u brojke putnika (prosječna popunjenost shodno "load-factor"-u i veličini aviona aproksimativno se kreće 150 putnika po letu), strani prijevoznici bi ove godine mogli prevesti samo oko 285.750 putnika (što prema prošlogodišnjih 352.500 čini tek 81 %). Možemo pretpostaviti da će se neke stvari možda još promijeniti nabolje, ali nema mjestu prevelikom optimizmu, jer se avioprijevozi planiraju unaprijed, a u dubrovačkoj destinaciji se ništa spektakularno nije dogodilo da bi promijenilo slabu potražnju za dubrovačkim turističkim produktom.
· To s druge strane znači skoro 19 % manje turista na stranim prijevoznicima, što je već drugi puta u dvije godine više nego značajan pad putnika. Time se suočavamo s neugodnom činjenicom da Dubrovnik (i okolina) postaje sve nezanimljivija kao avionska destinacija, što je rezultat smanjenog interesa gostiju za dubrovački turistički produkt. To je činjenica o kojoj se ne vodi dovoljno brige.
· Dok zračna luka relativno lako nadoknađuje „gubitke“ putnika na izvanrednim letovima (charterima) povećanjem putnika na redovnim, naročito „low-cost“ linijama, drugi subjekti u podjeli turističkih poslova se pokazuju inertnima. Sve veći interes putnika za „low-cost“ prijevoz pokazuje da putnici žele Dubrovnik, ali je produkt zapao u ozbiljnu krizu jer se ne prilagođava novim prilikama. Ukoliko se bitno ne promijeni ponašanje države (glede podrške izvanrednim prijevozima), hotelijera (glede usklađenosti cijena i kvalitete u odnosu na druge destinacije), ugostitelja, lokalnih moćnika (i svih drugih koji na ovaj ili onaj način utječu na opći image dubrovačke destinacije), stvari će se i dalje odvijati u ovom pravcu.
· „Low-cost“ je unio velike promjene u ponašanje sve većeg broja putnika, kreirao novu „modu“. Elektronički pismeni potencijalni turisti sve manje su skloni kupovati „tuđe“ pakete usluga (preko tour-operatora), a sve više kreiraju aranžmane po vlastitoj mjeri. Ovu tendenciju, koja se više ne smije olako zanemarivati, treba sagledavati kroz sve zamašniji razvoj komunikacija s jedne, a sve ozbiljnije poremećaje klasičnih prijevoznika s druge strane. Razvoj „low-cost“ prijevoznika (koji paradoksalno, uz sve jeftinije karte bilježe sve bolje financijske rezultate) je neminovnost kojoj se treba prilagoditi ili gubiti trku
· Low-cost putnici, uz sve niže cijene prijevoza, traže i sve optimalnije cijene smještaja, a ušteđeni novac žele potrošiti na provod. Zato će se još oštrija borba voditi na razini usklađivanja kvalitete sa cijenom produkta (value for money). Prošle sezone je bilo interesantno vidjeti putnike koji dolaze na aerodrom i biraju skuplje hotele po jeftinijim cijenama. Zato isticanje vlastite umišljene „visoke vrijednosti“ ovakvi putnici ne prepoznaju unaprijed. Opći „image“ destinacije će postajati sve važniji u privlačenju turista. Zato ukupno ponašanje svih aktera u destinaciji (od hotelijera do ugostitelja i ostalih, ponude zabave, razonode i sporta čak do gradskog prijevoza) postaje vrlo važno.
- PRILAZ MOREM I KOPNOM („ZAPADNA“ VRATA)
Postoje i drugi načini po kojima dolaze turisti (slikovito nazvano „zapadno od raja“): To su razni drugi alternativni načini popunjavanja dubrovačkih turističkih kapaciteta:
· Brodski prijevoz iako je stalno prisutan, nije dobro razvijen. Duž-jadranske linije brzinom i kvalitetom ne zadovoljavaju niti imaju veliku propusnu moć. Prekojadranske veze također nisu baš razvijene, iako i na tom planu ima promjena, u kojima brzina prijevoza igra sve značajniju ulogu. Imamo nesreću da preko-jadranski susjedi još uvijek imaju turističko ponašanje svedeno na vrijeme „feragosta“, a ekonomska kriza i borba za turiste (i Italija je div u turističkom businessu) daje nam sve manje takvih turista, jer opet dolazi do izraza naš stalno prisutni problem – odnos cijena dubrovačkog turističkog produkta nije usklađen sa stvarnom tržišnom vrijednošću (tj. „value for money“). Osjećaj zadovoljnog gosta je presudan, on ne ovisi o našoj samouvjerenosti. Turiste, koji se iz tog smjera odlučuju prema Hrvatskoj tek treba uvjeriti, a to nam općeniti sve teže prolazi.
· Brodovi na krstarenjima su naš stalni kamen spoticanja: Dokle god traje recesija u našem turizmu, potrebni su nam više radi propagandnih (koliko samo fotografija se raspačava s ovakvih putovanja - a to nema cijene), nego financijskih efekata (iako ni oni nisu zanemarivi u vrijeme turističke oseke). No, ako im pritom prikazujemo ono naše neugodno lice, postižu se dugotrajni kontra-efekti.
· Cestovnim prijevozom smo uvijek dobivali značajan broj putnika, ali - autoceste nam se još nisu posve približile. Kad autocesta dođe na prilaze Dubrovniku, još uvijek neće postojati bitne promjene u efektima. Autocesta mora postati stalna i prohodna veza (prema Albaniji, Grčkoj, Turskoj), da bismo imali značajniji priliv tranzitnih putnika. S druge strane, sve dok vlada ovakva relativna cestovna izoliranost, presudnu ulogu će opet igrati motivacija potencijalnih posjetitelja. No, na tom planu su opet imamo one iste, a već spomenute slabosti – turisti moraju biti uvjereni da putuje tamo, gdje će za vlastiti novac dobiti očekivanu vrijednost, i k tome se osjećati ugodno.
· Autobusne ture treba posebno istaknuti. Radi prometnih teškoća (nedovršena autocesta i relativna slaba prohodnost jadranske ceste), one nam ne mogu nadoknaditi „gubitak“ putnika u avioprijevozima. Ovakvi turisti su uvijek najviše dolazili kroz pred i posezonu (svibanj, lipanj i rujan), kada sam Grad Dubrovnik uobičajeno nije imao problema u popunjavanju kapaciteta (rubni krajevi županije nisu bili te sreće). Zato nesporazumi i nerazumijevanja pri kreiranju turističkog produkta mogu ostaviti ozbiljnog traga i na ovaj još uvijek mršavi segment. Naime, zasada je tim turama Dubrovnik krajnji cilj (a ne jedna od stanica u itinereru), kojega oni lako mogu zaobići ako ne nudi prihvatljivu kvalitetu uz neadekvatnu cijenu. U tom pogledu naročito teške posljedice mogu imati razna ekscesna ponašanja (neljubazne usluge, cijene kave, cijena parkinga, prolaza preko Pila…).
- ZAKLJUČAK(glede sezone 2007 i kasnije)
Za kraj treba samo dodati uvijek simptomatični pregled promjena prema porijeklu turista (iz nama najvažnijih i tradicionalno najsklonijih destinacija). Da i tu problemi postoje kroz duže vremensko razdoblje (koji se nažalost teško prepoznaju) pokazuje niše navedeni tabelarni pregled.
Vidi tablicu 6: Postotni udjeli pojedinih zemalja u međunarodnom prometu putnika zračne luke Dubrovnik (u %)
Podaci su dovoljno rječiti sami za sebe. Kriza je očito započela već 2005; na za nas najvažnijim tržištima gubimo dah; a prestrojavanje na druga tržišta se temelje na neznatnim pomacima, uz upitnu kvalitetu.
Sve bitno što smo ovim napisom htjeli naglasiti, sadržano je u tekstu, ako ga se pažljivije pročita (pogotovo ako se prouče statistički uočene tendencije). Turizam je najveća industrija novog milenija - sviđalo se to nekome ili ne. Svijet postaje malen, a s low-cost prijevoznicima još manji. Produkt kojeg nudimo sve je teže plasirati na sve zahtjevnijem, i konkurenciji sve izloženijem tržištu. Mi se tome moramo prilagođavati, jer pravila poslovnog ponašanja postoje, a Dubrovnik je premalen, u globalnim razmjerima beznačajan, da bi neka svoja pravila pokušavao nametati svjetskom tržištu..
U vremenu opće, globalne informacijske zagušenosti, kreiranje vlastitog „brand“-a postaje krucijalno marketinško pitanje. Hoteli se ipak manje prodaju zato što pripadaju Hilton-u ili Iberostar-u (da ne spominjemo ALH, Valamar isl.), a daleko više zato što su dio Dubrovnika. Tako je svugdje u svijetu - prodaje se prvenstveno popularna destinacija pa onda hoteli u njoj. Opće obrušavanje turističkog imena i značaja Dubrovnika će imati dalekosežne posljedice. Time ponašanje svih onih koji utječu na kreiranje dubrovačkog „brand“-a postaje značajno, a odgovornost kreatora velika. Lokalni sukob između gradskih vlasti i prijevoznika je sporedan problem (koji će se riješiti nekakvim dogovorom); daleko važnije pitanje će biti odnos stranih partnera (autobusera, avioprijevoznika, brodara, agencija, turoperatora i njihove klijentele) prema neadekvatnosti u našem ponašanju. Da dosadašnji nesporazumi su već proizveli neugodne efekte dokazuju negativni trendovi u rezultatima, što će dodatno opterećivati ukupni image Dubrovnika kao turističkog „brand“-a. To sve povećava odgovornost svih subjekata (od gospodarskih do političkih) koji sudjeluju u njegovom kreiranju. I na kraju, turizam jest i ostaje jedna od suvremenih najmasovnijih pojava. Operativno prihvaćanje te činjenice će presudno utjecati na daljnji razvoj cijelog ovog prostora (tzv. ekskluzivizam je vjerojatno utopija, koja je sigurno kontraproduktivna). Ekskluzivizam kakvim ga neki nerealno shvaćaju, u svijetu ne postoji (možda tek kao enklave unutar sveprisutne masovnosti). U takvom ozračju samo velike brojke donose dohodak.